Crew

Kommitté

Jesper Söderlund
General

Min uppgift som general är att ha en överblick och ansvara över hela produktionen samt att se till att allt går som det ska. Jag bistår med min erfarenhet av tidigare produktioner, motiverar och fungerar som stöd när det behövs. 

Kontakta mig: general.pitea@smask.org.

Viking Nilsson
Kreativ Producent

Det är mitt ansvar att se till att du blir underhållen när inte artisterna uppträder. Jag godkänner diverse manus, jobbar med våra fantastiska konferencierer och stödjer radio i allt de skulle behöva.

Kontakta mig: kreativproducent.pitea@smask.org.

Alice Hartvig
Musik och Tävlingansvarig

Som Musik och Tävlingsansvarig har jag det huvudsakliga ansvaret över tävlingens upplägg och musiken. Tillsammans med alla otroliga artister, dansare och musiker gör vi SMASK 2018 till en enastående show!

Kontakta mig: musik.pitea@smask.org.

Elin Johansson
Produktionsassistent

Som produktionsassistens är jag generalens högra hand.

Kontakta mig: produktionsassistent.pitea@smask.org.

Clara Carlsson
Marknadsansvarig

Som marknadsansvarig är det jag som ser till att SMASK i Piteå syns och hörs på sociala medier, press och här på hemsidan.

Kontakta mig: marknad.pitea@smask.org.

Petrus Ericson
Teknikkoordinator

Som teknikkoordinator ansvarar jag för att mitt ljud-, ljus- och radioteam har den utrustning som krävs för att leverera en underhållande show både i Acusticum och för er som lyssnar via etern!

Kontakta mig: teknik.pitea@smask.org.

Konferencierer

 Matilda Paby och Emelie Krig Ölund

Orkester

Bidragsansvarig Jakob Sundell
Orkesteransvarig Emil Tonklinga
Dirigent Andrew Hermon
Öppningsnummer kompositör Sebastian Töyrä
Mellanakt kompositör Adina Carlinger
Smink Alva Stern
Smink Rebecca Persson
Violin 1/Konsertmästare Ebba Cederwall
Violin 1 Helena Lundström
Violin 2 Viktor Anundi Börlin
Violin 2 Emma Lindmark
Viola Gustav Ekmark
Cello Rosa Kristalova
Cello Ellen Eriksson
Nyckelharpa Anton Jönsson
Tvärflöjt 1 Miriam Jacobsson
Tvärflöjt 2/Altflöjt/Piccolo Jenni Halonen
Klarinett Jose Luis Relova Gallego
Oboe/Engelskt horn Christopher Pantelidis
Fagott Ella Moberg
Trumpet 1 Marie Sandgren
Trumpet 2/Flugelhorn Ida Eklund
Horn 1 Sofia Nilsson
Trombon 1 Johan Hällgren
Trombon 2 Marcus Nilsson
Altsaxofon Alice Backlund
Tenorsaxofon Alexandra Nyström
Blockflöjt / Orgel Joel Eriksson
Elbas Irma Holmberg
Gitarr, lead Daniel Lindberg
Gitarr, komp Olle Johansson
Piano Emma Lindström
Stråksynt Elias Hellgren
Keys Arvid Löfvenhamn
Trumset Tobias Eriksson
Timpani/Mallets/Percussion Emil Tonklinga
Mallets/Percussion Vincent Almgren
Timpani/Percussion Lukas Backeström
Percussion Simon Bondesson
Kör, sopran 1 Erika Johansson
Kör, sopran 2 Rebecka Hellgren Bakttie
Kör, alt 1 Victoria Stanmore
Kör, alt 2 Darcy Archer
Kör, tenor 1 Richard Greenwood
Kör, tenor 2 Alexander Forsström

Dansare

Dansproducent Miriam Vallin
Danskoreograf Sofia Lindberg/Miriam Vallin
Dansare Miriam Wallin
Dansare Hanna Svedvall
Dansare Wilma Johnsson
Dansare Johanna Utula
Dansare Fanny Larsson-Auna

TV

Tv-producent Jonathan Ferm
Scripta Scripta
Programledare Green room Programledare Green room
Fotograf 1 Zanna Nordberg
Bildproducent Jonathan Ferm
TOM Rebecka Rothstein
TOM Nathalie Martinez
Live Grafik/VB Carolina Bengtsson
Fotograf 2 Mathilda Mattsson
Fotograf 4 Elias Paulsson
Fotograf 5 Viktor Magnusson
Bidragsfilm, manus Alice Hartvig
Bidragsfilm, manus Elin Johansson
Bidragsfilm, manus Anna Johansson
Bidragsfilm, redigering Anna Johansson

Ljus

The master of lights David Sauza

Ljud

Ljudchef Gustav Björkman
FoH-tekniker Behzad Mehrnoosh
FoH-teknikerassistent Linus Mellström
Monitortekniker Fanny Lantz
Monitorteknikerassistent Björn Mårtensson
Mikrofontekniker Eddie Lundin
Mikrofontekniker assistent Axel Svahn
Ljudteknisk TOM Rebecka Rothstein
Ljudteknisk TOM assistent Nathalie Martinez
A-ljud Rasmus Allansson
A-ljud assistent Oliver Lennartsson
Musikinspelningstekniker Patrik Andersson
Inslagstekniker inspelning Rasmus Allansson
Inslagstekniker inspelning assistent Alexander Evans
Inslagstekniker mixning Fanny Lantz
Inslagstekniker mixning assistent Catherine C.Wibe
Systemtekniker Rasmus Allansson
Systemtekniker assistent Oliver Lennartsson

Radioteknik

Radioteknikchef Anton Staffas
Programmix Anton Staffas
Panelmixningstekniker Adam Alvin
Programmixassistent David Baker

Kreativ

Kreativ assistent Carl-Christian Frunck

Media

Art Director Katarina Bergström
Bloggredaktör Tim Lundberg
Blogg, journalist Carl-Christian Frunck
Sociala medier-ansvarig Elina Risberg
Sociala medier-ansvarig Emma Larsson
Sociala medier-ansvarig Amanda Sjölander
Sociala medier-ansvarig Emelie Bäckström
Sociala medier-ansvarig Cecilé Lulu

Radio

Radioproducent Dinah Ahl
Producentassistent Raffael Antonio
Redaktör Ebba Palmlöf
Showbevakning, kommentator + Inför SMASK Adam Berlin
Showbevakning Kommentator + Inför SMASK Albin Ohlin
Showbevakning, Programledare Foajé + Inför SMASK Saga Haraldsson
Showbevakning, Programledare Foajé + Inför SMASK William Sjögren
Artistpresentation/Jinglar Mathilda Mattsson
Artistpresentation/Jinglar Elias Paulsson

Scen

Scenchef Rune Fredriksson
Stagehand Nils-Gabriel Berg

Event

Juryvärd Albertina Wiksten
Event-ansvarig Emma Lindström
Eventassistent Bisan Abou-Chakra
Fotograf Adam Berlin
Fotograf Sebastian Töyrä
Scenograf Gracie Raven