Crew

Kommitté

Clara Carlsson
General

Min uppgift som general är att ha en överblick och ansvara över hela produktionen samt att se till att allt går som det ska. Jag bistå med min erfarenhet av tidigare produktioner, motiverar och fungerar som stöd när det behövs. 

Kontakta mig: general.pitea@smask.org.

Agnes Cassel
Produktionsassistent

Som produktionsassistent är jag generalens högra hand, har hand om bokning av lokal för show, juryn och biljetterna.

Kontakta mig: general.pitea@smask.org..

Klara Åkerlund
Kreativ Producent

Som kreativ producent är det mitt ansvar att se till att du blir underhållen när inte artisterna uppträder.
Jag godkänner diverse manus, jobbar med våra smått fantastiska konferencierer och stödjer radio i allt de någonsin skulle behöva.

Kontakta mig: kreativproducent.pitea@smask.org.

Fredrik Söderlund
Musik och Tävlingansvarig

Som Musik och Tävlingsansvarig innebär det att jag har det huvudsakliga ansvaret över tävlingens upplägg och musiken. Tillsammans med alla otroliga artister, dansare och musiker gör vi SMASK 2017 till en enastående show!

Kontakta mig: musik.pitea@smask.org.

Felix Svensson
Teknikkoordinator för TV

Som teknikkoordinator ansvarar jag för att mitt tv – och ljudteam har den utrustning som krävs för att leverera en underhållande show både i Acusticum och för er som tittar hemma i rutan!  

Kontakta mig: teknik.pitea@smask.org.

Johan Ågren
Ekonomiansvarig

Som ekonomi- och sponsoransvarig är det min uppgift att ta hand om kontakten med sponsorerna och se till att finna lösningar så att alla parter blir nöjda samt att sköta budgeten för årets evenemang.

Kontakta mig: ekonomi.pitea@smask.org.

Felicia Freedman Skiöld
Marknadsansvarig

Som marknadsansvarig är det jag som ser till att SMASK i Piteå syns och hörs på sociala medier, press och här på hemsidan.

Kontakta mig: marknad.pitea@smask.org.

Daniel Nielsen
Teknikkoordinator för ljud och radio

Som teknikkoordinator ansvarar jag för att mitt ljud – och radioteam har den utrustning som krävs för att leverera en underhållande show både i Acusticum och för er som lyssnar via etern!

Kontakta mig: teknik.pitea@smask.org.

Konferencierer

 Daniel Stjerna och Äja Mosleh
Äja & Daniel_2-3

Orkester

Artistansvarig Ängelina Ahlén
Orkesteransvarig Michelle Pettersson
Dirigent Karin Fahlén
Öppningsnummer kompositör Tania Vanegas
Mellanakt kompositör Johannes Pollak
Smink Jenny Lindgren
Smink Josefine Carlsson
Flöjt 1 Linnéa Martinius
Flöjt 2 & piccola Rebecka Kaufman
Klarinett 1 Markus Mattsson
Klarinett 2 Oscar Lundberg
Altsax 1 Hannes Dahlbäck
Altsax 2 Jenny Isaksson Westermark
Tenorsax Isabella Aveling
Trumpet 1 Johannes Moen
Trumpet 2 Jonathan Brundin
Horn Sofia Nilsson
Trombon 1 Olof Jonnerby
Trombon 2 August Eriksson
Trombon 3 Olov Persson
Klassiskt slagverk Viktor Elinder
Timpani Astrid Lindh
Sopran Siri Jernkrok
Sopran Julia Sandberg
Alt Tove Nyberg
Alt Rebecca Lundin
Tenor Adrian Emilsson
Tenor David Tabacaru
Gitarr, lead William Nordlund
Gitarr, komp Julius Bogren
Piano Lada Egolaeva
Stråksynth Emma Lindström
Bas Simon Jämtgård
Trummor Jonas Pettersson
Keyboard/synth Jonatan Skoog
Violin 1 Felicia Lövkvist
Violin 1 Alma Aronsson
Violin 1 Nathalie Brever
Violin 2 Lukas Backeström
Violin 2 Juan Bosco
Viola Ellen Alveteg
Viola Elin Pettersson
Cello Solveig Bouché
Ludwig Aronsson Pop/Rock-perc.

Dansare

Dansansvarig Cathrine Henriksson Guerron
Dansare Moa Rönnbäck
Dansare Isadora Nyberg
Dansare Samanta Simicic
Dansare Elvira Wiik Andersson
Dansare Saga Isaxon
Dansare Catherine Henriksson Guerron
Dansare Denise Björk
Dansare Tilde Andersson Cederholm
Dansare Gabriella Rooth
Dansare Hasan Alamsho
Dansare Sarah Greenberg
Dansare Glorie Packny
Dansare Eloise Hjärtström
Dansare Sara Åström
Dansare Jasmine Skogh
Dansare Clara Eriksson
Dansare Jane Söderberg
Dansare Sofia Lindgren
Dansare Matilda Lindström

Teknik

Teknikkoordinatorassistent Daniel Wennerberg

TV

Tv-producent Filippa Johansson
Tv-producentassistent Amirali Tajik
Redaktör Smasktasitskt/Green Room Sofie Grabo
Inslagsproducent Smasktastiskt/Green room Sarah Greenberg
Programledare Smasktastiskt/Green room Niclas Åkerström
Fotograf/redigerare Oliver Herdberg
Bildproducent, OB-team Oliver Herdberg
Bildmix, OB-team Jonathan Dubàr
TOM, OB-team Niklas Lundén
Grafiker, OB-team Viktor Kanala
Grafiker, OB-team Peter Widén
Fotograf 1, OB-team Thyra Olsson
Fotograf 2, OB-team Nicole Gartz
Fotograf 3, OB-team Johan Olsson
Fotograf 4, OB-team Johanna Lundin
Fotograf 5, OB-team Kalle Strömgren
Fotograf 6, OB team Amirali Tajik
Fotograf 7, OB-team XXXX XXXX
Fotograf 8, OB-team XXX XXX
Teamassistent, OB-team xxxxx xxxxxx
Inslagsproducent, bidragsfilm Nicole Gartz
Manusförfattare, bidragsfilm Bisan Abou-Chakra
Manusförfattare, bidragsfilm Jonathan Dubàr
Manusförfattare, bidragsfilm Adal Langari
A-foto/redigerare, bidragsfilm Johan Olsson
B-foto xxx xxxxx
Speaker/Voice over, bidragsfilm Signe Renemar Jeansson
Inslagsproducentassistent Johanna Lundin
Inslagsproducent, bakomfilm Henny Bucht
Fotograf/redigerare, bakomfilm Christelle Stenvinkel
Fotograf/redigerare, bakomfilm Kalle Strömgren

Ljus

Ljustekniker Alina Björkén
Ljustekniker Christoffer Lundström
Ljustekniker Erik Egrenius
Ljuschef Wilmer Kääntä
Ljustekniker Iman Mohammadi
Ljustekniker Hannes Lindström
Ljustekniker Karl Dagman

Ljud

Ljudchef Axel Tovedal
FoH-tekniker Emil Aspegren
FoH-teknikerassistent Evelina Kyrk
Monitortekniker Hugo Liljeblad
Monitorteknikerassistent David Karlsson
Submix Oskar Hansson
Submixass Simon Eliasson
Mickman Anders Enlund
Mickman-assistent Edward Swords
Ljudtomte Fredrik Lundberg
Ljudtomte assistent Marcus Olofsson
Direktmixningstekniker Christoffer Hulthe
Direktmixningsteknikerassistent Jesper Timan
Musikinspelningstekniker Behrang Mohammadi
Musikinspelningstekniker Anton Savvateev
Inslagstekniker mixning Maria Lindberg
Inslagstekniker mixning assistent Anton Louthander
Inslagstekniker mixning assistent Filip Brihage
Systemtekniker David Nyström
Musikinspelningsteknikerassistent Daniel Fröjd Wasberg
Musikinspelningsteknikerassistent Joel Hansson Lagerberg
Inslagstekniker inspelning Erika Ek
Inslagstekniker inspelning assistent Karl Björnsson
Inslagstekniker inspelning assistent Mattias Ivarsson

Radioteknik

Radioteknikchef Simon Nyqvist
Programmix Simon Nyqvist
Programmixassistent Markus Belteky
Panelmixningstekniker Henri Vaenerberg
Panelmixningstekniker assistent Filip Brihage

Kreativ

Kreativ assistent Nicole Raske

Media

Art Director Bäm Stugendal
Fotograf Andreas Gärdnert
Marknadsassistent Saba Hossein-Chi
Art Director assistent Rebecka Sernheim

Radio

Radioproducent Peter Appelqvist
Producentassistent Emma Isberg
Redaktör Amanda Bergsjö
Redaktörsassistent Alexandra Örn
Radiokonferencier Martin Hallén Almroth
Radiokonferencier Lisa Selander
Foajeprogramledare Vivianne Moradi
Programledare SMASK Java Alma Shapiro
Programledare SMASK Java Hanna Svanberg
Artistpresentatör/Jinglar Jenny Olli
Artistpresentatör/Jinglar Elisabeth Hedström
Artistpresentatör/Jinglar Anton Mårtensson
Artistpresentatör/Jinglar Lourdes Malinao

Scen

Scenchef Daniel Wennerberg
Stagehand Karl Björnsson
Stagehand Mattias Ivarsson

SMASK-Tidning

Chefredaktör Anders Sjöberg
Journalist Igor Grabler
Journalist Mattias Larsson
Journalist Maja Olender
Journalist Sanna Edström

Event

Juryvärd Agnes Cassel
Event-ansvarig Lourdes Malinao